Nejlepší pražské second handy a obchody s vintage, nebo upcyklovanou módou

4. 5. 2021 10:16, Rifka Kotleta

V Praze je celá řada second handů, které mají podobu buď hrabáren s nepřeberným množstvím použitého oblečení, nebo výběrových obchodů s prémiovou značkovou módou z druhé ruky. Přibývají také butiky s vintage módou a objevují se první vlaštovky s nabídkou upcyklované módy.

Běžné second handy

Textile House

Společnost Textile House Czech Republic funguje už od roku 2010, v Praze má aktuálně devět prodejen, kde se dají při troše štěstí ulovit kvalitní a zajímavé kousky oblečení, obuvy a doplňků. Vlastní eshop Textile House nemá ani po mnoha měsících covidovými opatřeními uzavřených obchodů.

Firma nakupuje textil v zemích západní Evropy a ročně ve vlastním provozu vytřídí až 20.000 tun použitého textilu, který pak nabízí v kamenných prodejnách v ČR, na Slovensku a v Polsku.

textile-house-pribeh-trideni

Třídění použitého textilu v provozu společnosti Textile House Czech Republic. Zdroj: Textilehouse.cz

V některých prodejnách Textile House se nakupuje krásně, hodně záleží na personálu konkrétní prodejny. Jsou i takové, kde vás nevybíravě vyhazují už půl hodiny před zavíračkou, vidí ve vás potenciálního zloděje a s gustem přepočítávají, kolik kusů si berete do kabinky. Zajímavým a ne zrovna proklientským počinem, bylo odstranění zrcadel, které v prodejnách byly s tím, že se zboží nesmí zkoušet mimo kabinku.

Kde v Praze najdete prodejny Textile House

 • Textile House Nové Město, Charvátova 11, Praha 1
 • Textile House Lidická, Zborovská 1, Praha 5
 • Vintage shop Veletržní, Dukelských hrdinů 26, Praha 7
 • Textile House Veletržní, Dukelských hrdinů 563/24, Praha 7
 • Vintage shop Sokolovská, Sokolovská 54, Praha 8
 • Textile House Jabloňová, Jabloňová 2137/13, Praha 10
 • Textile House Vršovice, Vršovická 62, Praha 10
 • Textile House Nusle, V Horkách 1385/ 3, Praha 4
 • Textile House Michle, Nuselská 132/499, Praha 4

Second hand 1981, obchod v pražských Nuslích i eshop

Za obchodem s udržitelnou módou Second hand 1981 stojí David Homola a Barboora Vilišová. Svůj start-up založili v reakci na to, kolik oblečení na světě se vyrobí zbytečně. Nakupovat můžete v eshopu 1981.cz.

Zboží berou od dodavatelů ze střední Evropy ve dvou hlavních sezonách. V nabídce najdete sukně, šaty, kalhoty, topy, šátky, mikiny, kabáty nebo denimové bundy. Svůj obchod v Oldřichově ulivi v Praze otevírají jen třikrát do měsíce na jeden až dva dny, jednou za měsíc vyráží jako pop-up mimo hlavní město.

1981-second-hand

Obchod 1981 v pražských Nuslích. Zdroj: 1981.cz

Prémiové obchody se zbožím z druhé ruky

Slow Bazar Praha, značkové zboží z druhé ruky

Slow Bazar prodává prémiovou značkovou módu z druhé ruky. Čeká vás tu pestrá nabídka značek, kvalitní zboží, špičkový zákaznický servis a příjemná atmosféra. Svým názvem obchod odkazuje ke Slow Fashion, trendu udržitelné módy, tedy kvalitního nadčasového oblečení, které nepodléhá rychlým trendům a do šatníku si ho nekupujeme jen na jednu sezónu.

Dobročinné second handy a obchody s darovaným zbožím v Praze

Přestupní stanice, dobročinný obchod s udržitelnou módou

Přestupní stanice je dobročinný obchod s módou z druhé ruky. Prodává darované oblečení a vytváří vpracovní místa pro lidi bez domova. Dva kamenné obchody a eshop Přestupní stanice nabízí velký výběr dámského i pánského oblečení, doplňků a knih z druhé ruky. Všechny produkty v nabídce byly darovány.

prestupni-stanice-slow-edition-instagram

Slow Edition Přestupní stanice edukuje, pomáhá lidem bez domova a současně podporuje udržitelný životní styl. Zdroj: Instagram Přestupní stanice

Jeden z obchodů Přestupní stanice s udržitelnou módou je na Žižkově hned vedle zastávky Olšanské náměstí, Chelčického 17, Praha 3.

Dobročinné obchody při domevech Sue Ryder

Dobročinné obchody Sue Ryder prodávají darované věci. V nabídce je nejen oblečení, obuv, šperky, kabelky, ale i knihy, hračky,vní potřeby, sportohome decore a podobně. Vydělané penízepoužívají na financování péče o seniory v domovech Sue Ryder .

Obchody Sue Ryder v Praze

 • Štěpka ve Štěpánské 53, Praha 1
 • Karlov v ulici Ke Karlovu 10, Praha 2
 • Italka v Italské 23, Praha 2 - Vinohrady
 • Koulovka v ulici Koulova 2, Praha 6
 • Heřmanka v ulici Heřmanova 596/59, Praha 7

Zde je kompletní seznam obchodů Sue Ryder a jejich otevírací doba.

Obchody s vintage módou v Praze

BOHO Vintage Concept store v Praze na Vinohradech

Zakladatelka BOHO Vintage Concept store Patricie Madarová žila 11 let v Londýně, kde byl přístup k módě o poznání kreativnější než u nás. Po návratu do Prahy v roce 2013 proto otevřela na Vinohradech vlastní vintage obchod, aby českým zákazníkům ukázala, že móda není jen o rychlotrendech a fast fashion řetězcích. V té době v Praze téměř žádné obchody s vintage módou nebyly, takže Patricie Madarová patří k průkopníkům prodeje vintage módy u nás.

Stylové kostkované kalhoty z obchodu s vintage módou. Zdroj: Boho.cz

Lula Vintage Prague, stylový obchod s módou z druhé ruky

Stylový obchod Lula Vintage Prague se zbožím z druhé ruky najdete v ulici Řipská 11 v Praze na Vinohradech. Jejich udržitelnou módu můžete nakupovat také v eshopu Lulavintageprague.cz vytvořeném platformou Shopify.

Zboží v eshopu nelze filtrovat podle kategorií, velikosti, ale to zas tak nevadí, protože do stylového vintage obchodu se stejně chodí spíš pro inspiraci, než na nákup konkrétního produktu.

Armadio, vintage móda v centru Prahy

Obchod Armadio sídlí v ulici Elišky Krásnohorské v cetru Prahy. Nakupovat můžete i ve stejnojmenném eshopu Armadio.cz. Koupíte tu luxusní kousky z druhé ruky, nebo tu můžete prodat něco ze svého šatníku. Obchod vykupuje a prodává oblečení, kabelky, boty, šperky a doplňky.

Najdete tu módní kousky od značek Acne Studios, Prada, Marella, Miu Miu, Jacquemus, Stella Mcartney, Max Mara, Tibi, Balenciaga, Hermés, Fendi, Vetements, Klára Nademlýnská, Alexander McQueen, Victoria Beckham, Jean Paul Gaultier, Chloé, Bottega Veneta a mnoha dalších.

Obchody s upcyklovanou módou v Praze

Recycle Store na pražské Letné

Recycle Store na Letné nabízí upcyklovanou módu, tedy oblečení a doplňky vyrobené, přešité ze starších věcí a textilních materiálů, produkty, na které jide nenarazíte. Majitelkou Recycle Store (dříve Recycle With Love) je Martina Feitová, která chce naučit lidi odpovědnějšímu a uvědomělejšímu chování, zbavit je starých a nefunkčních návyků a naučit životnímu stylu, který je ohleduplný k životnímu prostředí.

recycle-store-instagram-upcycled-blazer-blackie16

Upcyklovaný blazer. Obchod Martiny Feitové s recyklovanou módou najdete v Praze na Letné. Zdroj: Recycle Store Instagram

V obchodě Martiny Feitové ve Veverkově ulici v Praze na Letné, hned vedle legendárního Bistra 8, najdete udržitelnou módu, originálně střižené kousky z kvalitních recyklovaných materiálů. Chce, aby lidé začali kupovat věci, které mají smysl a příběh. Recycle Store proto nabízí šaty ušité ze starých záclon, závěsů nebo triček, korzety ze starých džínů nebo originální dámský kostým, který vznikl přetvořením neboli dekonstrukcí střihu velkého pánského saka.

Bohemian Retro v Praze na Žižkově

Rebecca Eastwood, majitelka jedinečného obchodu Bohemian Retro na Žižkově, svou autorskou tvorbu rozdělila do několika kolekcí - Reworked Vintage, Bohemian Folk Punk a De-construction. Její upcyklované modely do poslední jmenované dekonstrukční kolekce tvoří z vintage oblečení pomocí akrylových barev, sprejů, spínacích špendlíků, knoflíků, různých nalezených objektů a tak dále.

Její upcyklované modely si kupují lidé z celého světa. Častěji u ní nakupují cizinci než Češi a její modely jsou často k vidění na Burning Man Festivalu, který de každoročně koná v Kalifornii.

Recyklované kousky do kolekce Reworked Vintage tvoří Rebecca ze starých krajek, vlněných i syntetických vintage látek, záclon nebo ubrusů. Tady se můžete podívat na autorskou tvorbu Rebeccy Eastwood a upcyklované oblečení s její značkou Be. X.

be-x-by-rebecca-eastwood-bohemian-retro

Upcyklovaný klobouk a dámský top značky Be.X. by Rebecca Eastwood. Zdroj: Bohemian Retro Facebook

Online second handy a obchody s vintage módou

Jaký je rozdíl mezi vintage obchodem a second handem

Běžné second handy většinou nabízejí zboží všech stylů a v různé kvalitě, zboží z třídíren, které se dává do pytlů dle jakosti a potom se jen pověsí na ramínka.

Obchody s vintage módou se snaží vybírat jen to lepší oblečení, které by svým stylem mohlo zaujmout konkrétní skupinu lidí. Mezi vintage obchody také najdeme velké rozdíly. Některé se soustředí na období první republiky, 20. a 30. léta, jiné na 60., 70. a 80. léta minulého století.

Klasické second handy sjou zpravidla levnější než vintage obchody a vyplatí se v nich vyhledávat a nakupovat tzv. basic kousky do šatníku, jako jsou jednobarevná trička, dobře padnoucí džíny nebo jednoduché šaty.

Mohlo by vás zajímat