Bambusové tkaniny, viskóza, lyocell a len

Bambus se používá zejména na výrobu nábytku, potřeb do domácnosti a v posledních letech také textilií. Bambusové látky jsou stále oblíbenější. Jsou totiž velmi příjemné na nošení, antiseptické a pěstování bambudu tolik nezatěžuje planetu jako je tomu u konvenční bavlny. Bambusová tkanina vyniká svou jemností. Je ideální pro sportovce, alergiky nebo děti. Textilní materiály s vysokým podílem bambusového vlákna jsou jemné, hebké a výrazně jemnější na omak než bavlna.

Bambusové látky se vyrábí z vláken, která najdeme ve dřeni bambusové trávy. Bambus je tráva z čeledi lipnicovitých. Stébla bambusu jsou tvrdá a dřevnatá, ale není to strom, roste velmi rychle, dokonce nejrychleji ze všech rostlin na světě a je díky tomu zapsán v Guinessově knize rekordů. Podle české Wikipedie dokáže tato rostlina vyrůst až 91 centimetrů denně.

Bambus navíc k tak rychlému růstu nepotřebuje velké množství vody ani žádné pesticity nebo chemická hnojiva, narodíl od choulostivější bavlny. Pokud tedy jde o bambus jako výchozí surovinu k výrobě textilních materiálů, tak ta je stoprocentně ekologická a udržitelná. Při pěstování bambusu nemusí být používány žádné pesticidy, také proto má přirozené antialergické a antibakteriální vlastnosti.

Bambusové tkaniny jsou lehké, vzdušné, pevné a trvanlivé. Výborně sají, až o 60 % lépe než bavlna, a pohlcují zápach. V létě příjemně chladí. I po opakovaném praní si zachovává svůj tvar a barvu. Z bambusového úpletu se šijí trička, šaty i spodní prádlo. Bambusovou teplákovinu využijete za stejným účelem jako bavlněnou, ale je mnohem měkčí.

Bambudový les poblíž města Kyoto v Japonsku.

Rychle rostoucí bambudový les poblíž města Kyoto v Japonsku.

Bambusová látka je tedy velmi jemná a příjemná na dotek. Mnoha lidem připomíná hedvábí. Vyrábí se z vláken ve dřeni bambusové trávy. Jde o lehký, vzdušný, pevný a trvanlivý materiál, který výborně saje pot a pohlcuje zápach. Bambus roste rychle a při jeho pěstování nemusí být používány žádné pesticid. Díky tomu má antialergické a antibakteriální vlastnosti. Bambusový úplet, ze kterého se šijí trička nebo spodní prádlo, je odolný a i po opakovaném praní drží tvar a barvu.

Tkanina vyvolává na dotek příjemný chladivý dojem a zároveň má skvělé tepelně izolační vlastnosti. Látka s bambusovým vláknem je díky jeho struktuře také velmi prodyšná a pokožka tak může přirozeně dýchat. Bambusová vlákna díky své struktuře přirozeně chrání pokožku před UV zářením. Kvalitní bambusové produkty jsou schopny zachytit přibližně 90 % škodlivých UV paprsků.

Bambusová teplákovina je měkčí a padavější něž ta bavlněná. Bambusové plátno je zase pevné a díky svým vlastnostem ideální na přikrývky, prostěradla a polštáře.

Výroba bambusové viskózy není ekologická

Potíž je v tom, že jemné textilní vlákno dokážeme z tvrdého dřevnatého bambusu získat jen díky složitému výrobnímu procesu, který už se bez chemie v žádném případě neobejde. Během výroby tzv. bambusové viskózy (bamboo rayon) jsou do okolních vod a ovzduší vypouštěny agresivní chemikálie.

Přesto se na stránkách českých eshopů často uvádí, že produkty z bambusové viskózy, většinou trička, spodní prádlo a ponožky, jsou z přírodní bambusové tkaniny, která je ekologická a má antibakteriální vlastnosti.

Majitelé českých obchodů s bambusovým oblečením pravděpodobně klamou z neznalosti. Nicméně všechny produkty, na které jsme u nás narazili, byly vyrobeny z bambusové viskózy, jejíž výroba v žádném případě k životnímu prostředí šetrná není a bylo prokázáno, že narozdíl od bambusu žádné antimikrobiální účinky nemá.

Bambusové tkaniny jsou vhodné pro alergiky

Textilie s vysokým podílem bambusových vláken, které byly vyrobeny bez agresivních chemikálií a jsou tak přirozeně antibakteriální, vhodné pro alergiky, lidi s citlivou pokožkou, lupénkou nebo atopickým ekzémem. To však neplatí v případě bambusové viskózy.

V českých obchodech jsme našli pouze oblečení z bambusové viskózy, při jejíž výrobě se používá velké množství agresivních chemikálií a bylo prokázáno, že nemá žádný antimikrobiální efekt. Alergikům, ale může vyhovovat i tak, protože bambusová viskóza je mimořádně jemná a má hladký nedráždivý povrch.

Bambusová viskóza s Oeko-Tex Standardem 100

Pokud má bambusová viskóza, kterou kupujete, label STANDARD 100 by Oeko-Tex, nemusíte se bát, že by v materiálu z výrobního procesu zůstala nějaká chemie, která by mohla poškodit vaše zdraví.

Bambus a další rostliny, jako je len, buk, eukaliptus nebo konopí, se k výrobě viskózových vláken začali používat až ve 20. století. Bambusové vlákno získáváme ze stonků bambusu mechanicky nebo použitím chemie. V současnosti k hlavním prodejním argumentům patří to, že bambus je obnovitelný zdroj a zdraví prospěšná rostlina, o způsobu výroby většina lidí nic neví, jde o téma diskutované spíše v odborných kruzích.

Mezinárodní ekologické organizace a některé státní kontrolní úřady varují před zelenými prohlášeními prodejců zboží vyrobeného z bambusové viskózy. V USA je trestají vysokými pokutami za klamání spotřebitelů.

Bamboo linen neboli bambusový len je hrubší tkanina se skvělými vlastnostmi

Bamboo linen neboli bambusový len je hrubší tkanina se skvělými vlastnostmi, vyrábí se z ní především bytový textil.

Ekologicky vyráběné bambusové tkaniny

CleanBamboo™

CleanBamboo™ se říká Charcoal nebo také veganské hedvábí.

Ložní prádlo z materiálu CleanBamboo Charcoal od americké firmy Ettitude Holdings

Ložní prádlo z materiálu CleanBamboo Charcoal od americké firmy Ettitude Holdings. Na King Bed stojí 228 dolarů, což je v přepočtu 5.200 Kč.

Bambusový lyocell (bamboo lyocell)

Organický bambusový Lyocell má Oeko-Tex® certifikaci. Jsme v polovině roku 2020 a zatím jde poměrně nový materiál, jeho ekologickou výrobu umožnily až pokročilé technologie. Hledali jsme produkty z bambusového lyocellu na českém trhu, ale marně. Oblečení z Bambusového lyocelu si můžete objednat ve švédském eshopu Movesgood.

V USA si z něj můžete koupit ložní prádlo například v eshopu Ettitude.com, který už odesílá zboží i do 14 evropských států, ale do České republiky zatím bohužel ne. Produkty z bambusového lyocellu najdete také v eshopu s udržitelnými produkty EarthHero.com, který zatím také neposílá zboží do Evropy, ale tvrdí, že již brzy bude.

Bambusový len (organic bamboo linen)

Mělo by jít o tkaninu vyrobenou převážně mechackým zpracováním základní suroviny bambusu. Během výroby bambusových vláken se používá minimální množství chemie, většinou enzymatické roztoky, peroxid vodíku a změkčovadla, která nemají vliv na kvalitu životního prostředí.

Reklama udržitelné švédské značky Movesgood, která prodává oblečení z bamboo lyocellu.

Reklama skutečně udržitelné švédské značky Movesgood, která prodává oblečení z bambusového lyocellu. Zdroj: Instagram značky Movesgood.

Postupy používané při výrobě bambusových tkanin

Mechanické zpracování bambusových stonků, mechanické rozmělňování bambusových vláken

Jednotlivá vlákna jsou od sebe oddělována mechanicky a zároveň působením enzymů. Takto upravená bambusová vlákna se pak ještě bělí, protože přirozeně mají nazlátlou béžovou barvu a někdy také mastí emulzí. Poté se řežou na požadovanou délku. Takové zpracování bambusu na přízi je velmi pracné a drahé. Náklady jsou tak vysoké, že se mechanicky zpracovaná bambusová vlákna téměř nikde nepoužívají nebo jen ve velmi omezené míře.

Zpracování bambusové dřeviny bez použití chemických rozpouštědel

Tady se nejprve odškrábe kůra z bambusových stonků, už ne ručně, ale speciálními poloautomaticlými stroji. Získaný materiál se pak opakovaně máčí v šetrné enzymové a vodní lázni a prochází mykacími stroji. Takto ošetřená bambusová vlákna jsou již mnohem jemnější, ale ještě se musí roztřídit, aby jen ta nejkvalitnější byla dále zpracována. Na řadu přichází protahovací stroje a česání. Mezi závěrečné úpravy patří bělení a čištění bambusových vláken peroxidem vodíku. Táké tento šetrný způsob výroby je náročný, nákladný a téměř se nepoužívá.

Zpracovaní bambusové dřeviny využívající agresivní chemická rozpouštědla

Nejjednodušším způsobem, jak z tvrdého bambusu vyrobit jemná textilní vlákna, je zvlákňování bambusové dřeviny pomocí rozpouštědel a dalších chemikálií, které se nedají použít znovu a všechny skončí v odpadu.

Tímto způsobem vzniká polosyntetická bambusová viskóza, která nemá žádný antibakteriální účinek a přírodu rozhodně nešetří. Mnoho značek a českých prodejců píše do složení xy procent bambusového vlákna místo bambusové viskózy, za což by v USA, kde se hlídá a trestá klamání zákazníků mnohem víc než v Evropě, dostali velmi vysokou pokutu.

Zpracovaní bambusové dřeviny pomocí šetrnějších a recyklovatelných rozpouštědel

Sem patří výroba Při výrobě bambusového Lyocellu se používá netoxické rozpouštědlo aminooxid, které rozmělní tvrdou dřevnatou buničinu bambusu. Nová, moderní technologie výroby umožňuje recyklovat a znovu použít 99% rozpouštědla i vody, které byly použity při výrobě jemných bambusových vláken. Jde o tzv. proces s uzavřenou smyčkou. Ten minimalizuje znečištění životního prostředí během výrobního procesu.

Proces výroby bambusového lyocellu, obrázek je ze švédského webu Movesgood.com

Proces výroby bambusového lyocellu, obrázek je ze švédského webu Movesgood.com.

Oblečení z bambusového lyocellu je lehké, velmi jemné, prodyšné a nemačká se. Navíc je mírně antibakteriální, znesnadňuje množení bakterií a tím minimalizuje nepříjemný zápach způsobený pocením.

Díky jemnému a hladkému povrchu nedráždí bambusový lyocell pokožku a je vhodný pro alergiky, pacienty s atopickým ekzémem nebo lupénkou. Bambusový lyocell dokáže absorbovat až čtyřikrát víc vody než bavlna a zároveň jí velmi rychle zase odpaří.

Shrnutí

Bambus jako surovina potřebná k výrobě bambusových textilních vláken bezpochyby udržitelný je. Jd o rychle rostoucí travinu, navíc zcela nenáročnou a se spoustou skvělých vlastností. Ve srovnání s bavlnou spotřebuje mnohem méně vody, nevyžaduje žádné pesticidy, není kolem ní mnoho práce a navíc roste mnohem rychleji než bavlna.

Problém je v náročném procesu výroby kvalitních a jemných textilních vláken z tvrdého a dřevnatého bambusu. Vyrobit z bambusu látku na tričko, jednoduše není legrace. Je to podobné jako při výrobě polosyntetických vláken z dřevnaté buničiny. Primární surovina je ok, ale aby se z ní vyrobila jemná látka, kvalitní textilní materiál, musí se dít dost hrozné věci.

Bambusový les Hokuji v japonské Kamakuře. Autor fotografie: Urashimataro. Zdroj: Commons.wikimedia.org

Mechanické zpracování bambusu je příliš složité a pracné na to, že tak získáte poměrně hrubou textilní tkaninu označovanou jako “bamboo linen”, česky bambusový len, o který není na trhu zájem. Je nepříjemný a drahý. Poptávané jsou lehké a jemné tkaniny, jejichž výroba vyžaduje použití chemických látek, které jsou škodlivé pro životní prostředí i pro lidské zdraví.

Výroba hedvábně jemné bambusové viskózy (anglicky bamboo rayon), ze které se šije spodní prádlo nebo noční košilky, vyžaduje použití množství toxických rozpouštědel včetně kyselin, které znečišťují vodu a vzduch. Při výrobě je navíc spotřebováno velké množství vody. Do ovzduší se během výroby vypouští síra, oxidy dusíku, sirouhlík a sirovodík.

Na bělení bambusové viskózy (bamboo rayon) se používají sloučeniny chloru, které mohou uvolňovat do atmosféry nebezpečné dioxiny. Do vody se dostávají dusičnany, fosfáty, železo, oleje nebo chlor.

Bambusová viskóza má zatím na trhu s oblečením z bambusu drtivou převahu. Už ale existuje její ekologičtější alternativa - bambusový lyocell, který u nás zatím není k dostání. Pokud vám záleží na životním prostředí, můžete kupovat oblečení z Tencelu, který se vyrábí šetrnějším způsobem nejčastěji z ekologicky pěstovaného eukalyptu.

TENCEL® získal od Evropské Unie cenu European Award for the Environment, protože se během jeho výroby používají méně škodlivé chemické sloučeniny, které se z 99 % dají ve výrobě použít znovu. Při výrobě polosyntetických vláken souhrně označovaných jako rayon, to možné není a použitá chemie končí někde v odpadu.

Značky, které nabízí oblečení či ložní prádlo z ekologické bambusové tkaniny

Thought

Thought je britská značka, založená v roce 1995 v Londýně. K zakladatelům patřili také Common Objective, nezisková organizace zabývající se ekologickou a etickou výrobou oblečení. V jejich nabídce jsou vedle oblečení z bambusu také produkty z organické bavlny, konopí nebo recyklovaného polyesteru.

Vanesa Vinhas

Vanesa Vinhas je zastánkyně "slow fashion" a módní návrhářka z Londýna. Její oblečení je elegantní a minimalistické, vyráběné z přírodních a ekologickým způsobem vyráběných materiálů. Vedle organické bavlny vyráběné v Portugalsku používá "100% Organic Bamboo Silk", tedy bambusové hedvábí, které se vyrábí přímo v Londýně.

Šedý top z organického bambusového hedvábí od Vanesy Vinhas.

Šedý top z organického bambusového hedvábí vyráběného v Londýně od Vanesy Vinhas. Zdroj: Vanesavinhas.com.

Lifegist

Společnost byla založena v Madridu, ve Španělsku v roce 2013. Zabývá se lokální produkcí organické vlny, bavlny a ekologickou výrobou tkanin z konopí, bambusu nebo Micro Modalu®. Látky si nechávají vyrábět v GOTS certifikovanýchněmeckých a italských fabrikách.

Použité zdroje informací

Pokud se o textilních materiálech z bambusu chcete dozvědět víc, doporučujeme stránky Forest Stewardship Councilu (FSC), což je mezinárodní organizace se sídlem ve Velké Británii, která certifikuje a doporučuje výrobce, kteří využívají přírodní suroviny ohleduplným způsobem. Podle průzkumu TNS z roku 2018 ejich logo zná 55% britů a tři čtvrtiny britů se domnívá, že účinná ochrana lesů je nutná.

Mohlo by vás zajímat

Bambus má všestranné využití, vyrábí se z něj potraviny (bambusové výhonky), nábytek, nádobí, příbory, papír, textilní vlákna, bambusová viskóza (bamboo rayon), bambusový lyocell (bamboo lyocell), bambusový len (bamboo linen) a mnoho dalších věcí.