Alexander McQueen, talent, úspěch i deprese

Slavný britský návrhář Lee Alexander McQueen byl rozervaný člověk a rebel s nebývalým uměleckým nadáním. Jeho modely nosilo mnoho celebrit, především ty inteligentní a vzdělané. Obvzlášť v oblibě ho měla Cate Blanchett, Sarah Jessica Parker nebo zpěvačka Björk.

Návrhář měl sklony k pochybám a depresím, které se odrážely v jeho životě i tvorbě. Vnímal konflikt mezi svobodnou tvorbou a komercí, který ho traumatizoval hlavně zpočátku kariéry, stejně jako špína velkého byznysu s luxusní módou. Později se s tím vším, podle vlastních slov, dokázal vyrovnat.

Björk v šatech od Alexandra McQueena.

Islandská zpěvačka Björk oblékala modely na zakázku od Alexandra McQueena ráda a často. Na obrázku je v šatech z jeho dílny. S návrhářem byli přátelé. Zdroj: AlexanderMcQueen.com

Alexander McQueen vystudoval Fashion Design na prestižní univerzitě Central Saint Martins při University of Arts London. Jeho kariéru údajně odstartovalo odhodlání známé módní redaktorky Isabelly Blow, která byla asistentkou Anny Wintour a jejího předchůdce na postu šéfredaktora amerického Vogue, koupit úplně celou absolventskou kolekci Alexandra McQueena z Central Saint Martins. Návrhář a redaktorka pak po mnoho let tvořili nerozlučnou extravagantní dvojku na společenských akcích.

Otevřená tobolka bavlníku se zralou bavlnou. Korzet vytvořil z nespočtu hliníkových cívek.

Korzet nazvaný Coiled Corset vytvořil na zakázku pro Alexandra McQueena britský šperkař Schaun Leane v roce 2004. Zdroj: ShaunLeane.com

Když mu bylo 27 let, stal se kreativním ředitelem a hlavním designerém Givenchy, spadající do skupiny LVHM (Moët Hennessy Louis Vuitton). Haute couture kolekce dámského oblečení navrhoval pro Givenchy v letech 1996 až 2001 a pomohl vybudovat z ní silnou značku v rámci LVHM.

Lee McQueen pracoval pro Givenchi celých 5 let, neměl ale možnost ovlivnit směřování značky, její zacílení a marketingovou strategii. Dělal haute kouture, která se dobře prodává. Sám často říkal, že to tak prostě chodí, a že jen uměním se nedá vydělat na chleba.

Róba žluté a zlaté barvy s ručně vyšívanými včelami, Alexander McQueen

Alexander McQueen, nádherná světle žlutá róba s ručně vyšívanými včelami, Bee Embroidery Dress z roku 2013. Zdroj: AlexanderMcQueen.com

Nakonec z Givenchy odešel a začal budovat vlastní značku Alexander McQueen. V té době říkal, že oblečení nesoucí jeho jméno jako značku, bude luxusní a bude cílit do vyšších pater společnosti, protože to je směr, kterým se trh ubírá. Zároveň říkal, že bude velmi výjimečné a určitě ne pro každého, protože to je jediný správný způsob, jak tvořit módu.

Pravou rukou Alexandra Queena byla po mnoho let jeho spolužačka z Central Saint Mountines a módní designérka Sarah Burton, která rok po jeho smrti navrhovala svatební šaty pro Kate Middleton.

Alexander McQueen byl úspěsný a mimořádně nadaný módní návrhář, za svou kariéru se dostal až vrchol. Byl taky svodomyslná tvůrčí osobnost, v tvrdě byznysovém prostředí se s tím snažil nějak popasovat. Trpěl depresí a úzkostmi, se kterými se tři roky před smrtí i léčil. Svůj život ukončil sám a předčasně. Lee McQueen spáchal sebevraždu oběšením ve svém domě v Mayfair v Londýně v roce 2010, když mu bylo teprve 40 let. Jeho značka Alexander McQueen žije dál a své kolekce představila také na rok 2020.

Alexander McQueen, černo-stříbrná slavnostní róba bez rukávů na podzim a zimu 2020

Alexander McQueen, ukázka z kolekce prefall podzim zima 2020. Tyto šaty se budou hodit například ke slavnostní štedrovečerní tabuli. Zdroj: AlexanderMcQueen.com

Alexander McQueen, ukázka z kolekce na jaro a léto 2020.

Alexander McQueen, ukázka z kolekce na jaro a léto 2020. Na kolekci se svými kresbami podíleli současní studenti módního designu na univerzitě Central Saint Martins v Londýně. Photo: Armando Grillo Gorunway. Zdroj: AlexanderMcQueen.com

Alexander McQueen, ukázka tvorby

Ukázka ranné tvorby Lee Alexandra McQueena, šaty jsou z kolekce vytvořené pro fashion show Nihilism, která proběhla v roce 1994.

Mohlo by vás zajímat