Polyamid (nylon, silon, aramid)

Polyamid, známý taky pod názvy silon, nylon nebo aramid, patří mezi syntetické textilní materiály. Polyamidové vlákno vynalezl Američan Wallace Carothers v roce 1928, komerční výroba pod značkou Nylon 66 byla zahájena v roce 1938.

Přibližně ve stejnou dobu se začalo v Německu s pokusnou výrobou polyamidu 6. Ve druhé polovině 20. století vyvinuto nejméně 30 variant polyamidových vláken. Všechna se vyrábí se z ropy.

Vlastnosti polyamidu

Polyamid je lehký, ale velmi pevný, pružný, odolný proti oděru. Snadno se udržuje, po vyprání velmi rychle schne. Z polyamidu se vyrábí dopravní pásy, lana, sítě, filtry, chirurgické nitě nebo koberce.

Pokud jde o oblečení, z polyamidu (nylonu) se výrábí punčochy, svetry, přidává se do bavlněných ponožek, aby byly elastické a odolné proti oděru. Ze směsi polyamidua dalších materiálů, jako je bavlna, hedvábí, vlna nebo viskóza se vyrábí svetry, kardiany, šaty, kalhoty nebo kabáty.

polyamid

Vlákna Lycry z oficiálních webových stránek výrobce. Zdroj: Connect.lycra.com

Český Silon

Silon je druh polyamidového vlákna, které se pod tímto názvem do začátku 90. let 20. století vyrábělo v Československu. Silon vynalezl Otto Wichterle ve zlínské laboratoři firmy Baťa. Výrobní postup vypracoval 1940. Ve Zlíně vytvořili také technologický postup výroby polyamidového vlákna, který dával smysl z ekonomického hlediska.

Nový materiál se měl původně jmenovat winop – podle tří spolupracovníků: Wichterle, Novotný, Procházka. Vzhledem k podobnosti s již existujícím nylonem byl zvolen podobně znějící název silon.

Znečišťování životního prostředí mikroplaty

Oblečení z polyamidu uvolňuje během praní mikroplasty do odpadních vod stejně jako oblečení z polyesteru. Mikroplasty jsou tak malé, že projdou i čističkami odpadních vod a končí v oceánech a pitné vodě. Mikroplasty požírá plankton, ten pak ryby a nejen s rybou na talíři se mikroplasty dostávají zpět ke svému stvořiteli. Vracejí se vzhůru potravním řetězcem. Výzkum dopadu mikroplastů na člověka a životní prostředí je zatím v plenkách. Hodnocení důsledků jejich uvolňování do vody vyžaduje čas, energii a finanční prostředky.

Další syntetické materiály