Acetát

Acetátové textilní vlákno se vyrábí z acetátu celulózy. Výrobci a módní značky acetátem rádi a často nahrazují přírodní hedvábí, protože acetát je levný. Říká se mu umělé hedvábí a v něčem je podobný viskóze. Acetát celulózy vyrábíme ze dřeva, proto acetát patří mezi polosyntetické materiály.

Výrobci moderních látek kombinují acetát s bavlnou, přírodním hedvábím, vlnou nebo nylonem. Kvalita výsledné tkaniny závisí na použití správné technologie výroby.

Z acetátu se šijí společenské šaty, sukně a halenky. Oblečení z acetátu vytváří statickou elektřinu a může se lepit na tělo. Pokud tomu chcete zabránit, nastříkejte na vnitřní stranu halenky, sukně nebo šatů z acetátu antistatický sprej, který se prodává v drogérii. Pomáhá také používání aviváže při praní.

Béžovo-zlatá látka na šaty, 100% acetát.

Béžovo-zlatá látka na šaty, 100% acetát, který je k dostání v eshopu LátkyMarija.cz nebo v obchodě V Háji 1615/1 v pražských Holešovicích. Zdroj: Latkymarija.cz.

Acetát je levný, téměř se nemačká, nošením se nevytahá a velmi rychle schne. Takový materiál oceníte zejména na cestách.

Je velmi citlivý na vysoké teploty, téměř vůbec se nedá žehlit a nesmí se sušit v sušičce, což by neměl být problém, když se málo mačká a stejně jako polyester rychle schne.

Mohlo by vás zajímat