Polyester se vyrábí z ropy. Na štítcích je označován mezinárodně platnou zkratkou PES. Látka ze 100% polyesteru je utkaná z vláken z polyetylentereftalátu (PET). Pod polyester spadají i vlákna z polybutylentereftalátu (PBT) a polytrimetylentereftalátu (PTT), ale z těch se látky k použití v módním průmyslu nevyrábí. Označením polyesterová vlákna jsou zpravidla míněny výrobky z PET.
Detail materiálu dámských šatů vyrobeného ze směsi polyesterových a kovových vláken
Vlákno ze syntetického polyesteru bylo vynalezeno v roce 1941 v Anglii, od roku 1947 se vyrábí průmyslově ve velkém. Světová výroba a spotřeba polyesterových vláken bohužel každým rokem roste. V roce 2004 jich bylo vyrobeno 29 milionů tun, v roce 2012 už to bylo 53 milionů tun.
I některé drahé značky dávají u svých ready-to-wear kolekcí dnes přednost polyesteru před hedvábím.
Vlastnosti látek a tkanin z polyesteru
Není polyester jako polyester, o kvalitních látkách z polyesteru se však dá říct, že
- málo absorbují vlhkost a rychle schnou,
- jsou pevné a odolné,
- drží barvu a tvar, nesráží se,
- žehlí se při nízkých teplotách do 160 °C,
- perou se ve vodě o teplotě 30 až 40°C,
- mohou a nemusí být lesklé.
Určitým výrobním procesem lze dosáhnout toho, že je polyester na omak i na pohled velmi podobný přírodnímu hedvábí. Dutá polyesterová vlákna se používají k zateplování zimních bund jako alternativa peří.
Užitné vlastností polyesterových tkanin lze zlepšit jejich mísením s přírodními vlákny jako je bavlna, hedvábí nebo vlna. Nejjemnější polyesterové vlákno (mikrovlákno) má jen čtvrtinu tloušťky průměrného bavlněného vlákna. Bavlněné látky s příměsí polyesteru jsou lehčí, rychleji schnou a nemačkají se tolik jako 100% bavlna. Vlněné tkaniny s příměsí polesteru se tolik nesrážejí a méně se mačkají než látky ze 100% vlněné příze.
Z polyesteru je také drtivá většina umělých kožešin nebo bund, bot a doplňků z umělé kůže.
Šaty, kravaty nebo šátky vyrobené z tenkých jemných polyesterových vláken, napodobující hedvábí, se perou ručně ve vlažné vodní lázni. Mastné skvrny se odstraňují perchloretylenem nebo benzínem.
Vliv polyesterových vláken na životní prostředí
Polyesterová vlákna a výrobky z nich jsou zdrojem mikroplastů, které trvale zamořují životní prostředí. K uvolňování mikroplastů dochází při praní oblečení z polyesteru. Během každého praní se uvolní statisíce polyesterových mikročástic.
Vliv polyesteru na lidské zdraví
Vdechování mikročástic polyesteru, které se v malé míře uvolňují i z oblečení, má negativní vliv na plíce. Většina alergiků oblečení z polyesteru nesnese přímo na kůži.
Muriel Dress od značky Mulberry kombinuje polyester s polyamidem
Nevýhodou je, že tyto dlouhé šaty Mulberry lze čistit pouze chemicky. Na Zalandu tyto šaty stály 34.020 Kč (v prosinci 2020).