Mírumilovné hedvábí (Ahimsa silk)

Zabíjení larev bource morušového ve velkém kvůli délce a kvalitě hedvábných vláken mnohým vadí a odmítají kvůli tomu kupovat hedvábí. Také některé značky uvádí zabíjení hedvábných housenek jako důvod, proč přestaly používat pravé hedvábí jako materiál ve svých kolekcích.

Tvrdí to ovšem i značky, které hedvábí v nabídce nikdy pořádně neměly nebo ty, které ho nahradili levnější variantou proto, že ho vyměnili za levnější umělý materiál, většinou viskózu nebo polyester, zvýšily tak ziskovost a zároveň mohou tvrdit, že se chovají ohleduplně ke zvířatům a životnímu prostředí.

Cruelty Free Silk nebo také Peace Silk

V každém případě mnoho lidem zabíjení larev skutečně vadí a odmítají kvůli tomu kupovat hedvábí. Mezi výrobci hedvábí se našli tací, kteří se snaží nabídnout jim nějakou vhodnou alternativu. Tak přišlo v roce 2002 na svět první mírumilovné hedvábí, kterému se říká podle patentem registrovaného jména Ahimsa silk. V angličtině se mu říká cruelty free silk nebo peace silk. Do kategorie patří také organické divoké hedvábí z kokonů bource morušového, které se sbírají ručně v lese po vylíhnutí volně žijících motýlů.

Hedvábná látka Pongee Tussah je organické divoké hedvábí.

Látka s názvem Pongee Tussah je organické divoké hedvábí z kokonů sbíraných ručně v lese po vylíhnutí divokých motýlů. Toto je od výrobce AuroraSilk se sídlem ve státě Oregon, USA. Zdroj: Etsy.com

Housenky bource morušového dokáží vyrobit a omotat kolem sebe velmi dlouhé nepřerušované hedvábné vlákno, vytvoří tak kolem sebe kokon, ze kterého se má za nějakou dobu vylíhnout motýl. Líhnutí motýla, jeho vysvobozování se z kokonu, přetrhá hedvábné vlákno v kokonu, proto se larvy před vylíhnutím motýlů usmrcují. Čím delší vlákna, tím kvalitnější hedvábí.

Výroba mírumilovného hedvábí

V případě mírumilovného hedvábí se motýl se nechá vylíhnout a na výrobu hedvábí se použije prokousaný a líhnutím poškozený kokon. Hedvábná vlákna z porušených kokonů jsou kratší a vyžadují odlišné zpracování. Z takto získaných hedvábných vláken lze vyrobit méně kvalitní, ale mírumilovné, pro vegetariány, vegany a budhisty přijatelné hedvábí.

Technologii výroby mírumilovného hedvábí (Ahimsa silk) vynalezl indický inženýr Kusuma Rajaiah absolvent Indian Institute of Handloom Technology. Patent na jeho výrobu získal v roce 2002.

Ahimsa silk neboli mírumilovné hedvábí, značka Khadi Fabric, Fabkhadi Private Ltd.

Látka zvaná Ahimsa silk, peace silk, česky mírumilovné hedvábí, značka Khadi Fabric vyráběná společností Fabkhadi Private Ltd. Zdroj: Indiamart.com

Podle značkou tradovaného příběhu se Janaki Venkataraman, manželka bývalého indického prezidenta, zeptala Kusuma Rajaiaha během své návštěvy továren na výrobu hedvábí, jestli by nešlo hedvábí vyrábět i bez zabíjení housenek bource morušového. Odpověď pro ní měl Rajaiah až v roce 1993, kdy představil svou metodu, která umožňuje housenkám ve zdraví opustit kokony. Rajaiah jako stoupenec Mahatma Gandhiho metodu pojmenoval Ahimsa (princip doing no harm, nikomu neubližovat).

Až kolem roku 2000 začal uvažovat o komerční velkovýrobě mírumilovného hedvábí po značkou Ahimsa silk. Dal na to všechny své úspory a ještě si půjčil od přátel. Nakoupil velké množství kokonů od farmářů v Rayalaseema, uskladnil je u sebe doma a čekal, až se vylíhnou. Prázdné kokony poslal na spřádání. Celý proces byl podle něj ve výsledku velmi neefektivní, ze 100 kg kokonů bource byli schopní vyrobit jen 16.5 kilogramů hedvábné příze.

Rajaiah Kusuma s hedvábnými látkami.

Rajaiah Kusuma s hedvábnými látkami z vlastní produkce. Zdroj: Cdn.dnaindia.com

Potíže s výrobou mírumilovného hedvábí (Ahimsa silk)

Rajaiah Kusuma říká, že neustále naráží na mnoho překážet. Tvrdí, že jeho mírumilovné hedvábí nechtějí brát ve spřádelnách, i když jim dobře zaplatí. Výrobci tradičního hedvábí a obchodníci se na jeho látky kvůli používání poškozených hedvábných vláken k jejich výrobě skrze prsty.

O jeho Ahimsa silk je ale zájem v USA i v Evropě, kde má své patrony mezi celebritami. Obhajuje ho například Courtney Cox nebo Suzy Amis, manželka režizéra filmu Avatar Jamese Camerona.

Další druhy látek ze 100% pravého hedvábí

Mohlo by vás zajímat