Len a lněné látky

Lněné textilní vlákno se vyrábí ze stonků lnu setého nebo lnu olejného. Len používali naši předci k výrobě plátna už před 7.000 lety. Lněné košile byly po staletí základem šatníku. Len je nejsilnější a nejpevnější textilní vlákno. Lněné látky mají charakteristickou strukturu, jsou přirozeně hrubší a nepoddajné.

Proto se v oděvním průmyslu, kde to nejvíc vadí, používají technologie, které ze lnu umí udělat splývavu a měkkou látku. Jemná lněná látka je chemicky i mechanicky měkčená a předsrážená.

Rostlina lnu s květy.

[Rostlina lnu s květy.

V ČR má pěstování lnu tradici. Za První republiky se nejvíce lnu sklidilo v roce 1925, kdy se ze sklizně získalo 13.070 tun lněného vlákna. Len se tu pěstoval i za komunismu, od 50. let 20. století až do roku 2009 se zpracováním lnu u nás zabývala společnost Čemolen. Po Sametové revoluci rapidně ubývalo ploch, na kterých se len pěstoval. V roce 1990 zabírala lněná pole v Česku ještě 22.000 hektarů.

V roce 1993 to bylo už jen 7.500 hektarů. Propad byl způsoben nezájmem o lněné tkaniny, nízkými tržními cenami lnu a zavíráním nekonkurenceschopných českých textilek. Společnost Čemolen ukončila svou činnost v roce 2009.

Lněný běhoun se vzorem

Rozměr běhounu je 34x143 cm, složení 100 % len tkaný v Jeseníkách, splňuje standardy OEKO-TEX 1 až 4. Tento krásný běhoun od českého výrobce si můžete koupit v eshopu Lnene.cz.

Ubrus běhoun ze 100% lnu s motivem květů a zeleně.

Ubrus běhoun ze 100% lnu s motivem květů a zeleně, k dostání v eshopu Lnene.cz za 595 Kč.

Dnes se lnu opět blýská na lepší časy. Roste obliba zdravé a plnohodnotné stravy, ke které patří lněná semínka a lněný olej. Stále více se také řeší udržitelnost a ekologičnost textilní výroby, její dopady na přírodní prostředí. A v tomto ohledu nemůže být lepší tkanina než lněná. Len patří do plánu nahrazení syntetických vláken obnovitelnými přírodními zdroji a řeší se i energetické využití biomasy ze stonků lnu olejného. Proto se len začíná u nás znovu pěstovat, lněná pole a výrobní podniky najdete především v Jeseníkách. Také Český lnářský svaz sídlí v Šumperku.

Výrobou lněných a pololněných tkanin se u nás zabývá například společnost Linmaster. V jejich eshopu si můžete koupit metrový textil, ubrusy, ložní prádlo a dekorační polštářky.

Lněné šaty

Béžovošedé lněné košilové šaty značky Proenza Schouler.

Béžovošedé lněné košilové šaty značky Proenza Schouler, k dostání na Zalando.cz za 10.080 Kč.

Vlastnosti lnu

  • Lněná příze je o 30 procent pevnější než bavlna. Zpracováním lnu za mokra se pevnost zvyšuje o dalších 30 procent.
  • Len dokáže dobře odvádět teplo.
  • Je vzdušný.
  • Je ideální na horké létní dny. Lněné kalhoty a košile nebo lněné obleky jsou skvělou volbou na léto.
  • Je chladivý, dobře odvádí teplo
  • Má schopnost vstřebávat vlhkost. Lněná vlákna stejně jako vlna pojmou až 30% vody a přitom nejsou mokrá.
  • Snáší i teploty přes 200°C, neměkčené lněné látky můžeme vyvařovat.
  • Je přirozeně antibakteriální.
  • Chrání proti UV záření.
  • Je vhodný pro alergiky, odolný proti plísním, pylům a prachu.
  • Narozdíl od syntetických vláken nevytváří statickou elektřinu.

Nevýhody lnu

  • Je tvrdý na omak. (Neplatí o měkčeném lnu.)
  • Hhodně se mačká, proto se len v textilních tkaninách často kombinuje s dalšími materiály. Nejčastější je kombinace lnu a bavlny. Skvěle vypadá je kombinace lnu a hedvábí.
  • Praním a zejména vyvářením se může srazit o pět procent i více. Před šitím je na místě materiál vyprat. (Neplatí pro předsrážené tkaniny, ty se srazí maximálně o tři procenta.)

Len je ideální materiál na letní halenky, pánské košile, kalhoty, sukně, šaty nebo pánské obleky. Populární je také domácí lněný textil, ubrusy, prostírání, závěsy a ložní prádlo. Ze lnu se ale dělají i boty, malířská plátna a kvalitní vazba knih.

Kabelka a boty ze lněné tkaniny

Světle modré lodičky, kombinace kůže a lnu

Světle modré lodičky, kombinace kůže a lnu, k dostání v eshopu cz.maxmara.com za 13.200 Kč.

Světle fialová kabelka, kombinace kůže a lnu

Světle fialová kabelka, kombinace kůže a lnu, k dostání v eshopu cz.maxmara.com za 22.500 Kč.

100% len je lepší prát samostatně, protože chytá vlákna ostatních materiálů. Bílé lněné tkaniny můžete prát na 60°C, barevné raději na 40°C.

Měkčení a další úpravy lnu

Neopracované lněné tkaniny jsou tvrdé a drsné, aby byly měkčí, jemnější, ohnější a splývavější, musí projít speciálními chemickými nebo mechanickými úpravami.

  • Mechanické měkčení lnu. Tkanina je mechanicky namáhána buď za sucha nebo za vlhka. Výsledné změkčení je trvalé.
  • Chemické měkčení lnu. Ke změkčení látky se používají silikonová měkčidla. Výsledkem je látka hladká a měkká na omak. Výsledné změkčení je trvalé.
  • Vysrážení lnu. Jde o mechanickou úpravu, při které je látka předsrážena a změkčena vysokou teplotou a tlakem. Vysrážená tkanina se může dál srazit jen o tři procenta.

Gramáž u lněných látek se pohybuje od 130 g/m2 u měkkých a jemných látek, až do 270g/m2 u těžkých a silných lněných látek.

Další přírodní materiály

Mohlo by vás zajímat