Hedvábný Dupion

Někde můžete najít také označení Dupioni nebo Douppioni. Dupion je druh hedvábné látky vyrobený z čisté hedvábné příze, stejně jako buret vypadá surově, jsou na něm drobounké výstupky a nepravidelnosti. Dupioni hedvábí je těžší a silnější než třeba habutai. Vypadá ušlechtile, má přirozeně lesklý povrch. Pro dupion jsou typické barevné odlesky, které se mění s úhlem pohledu.

Hedvábná látka dupion krémové barvy
Krémová nazlátlá hedvábná látka typu dupion, detail saka, které šlo na svatbu dcery.

Hedvábí typu dupioni se perfektně hodí na široké objemné sukně, společenské šaty, kabáty, plédy, šály, kabelky, psaníčka, historické kostýmy. Ale můžete z něj mít také luxusní tapety na zeď, závěsy, polštáře nebo potahy na židle. Křesla potažená by neměly být trvale vystaveny přímému slunečnímu světlu.

Dupion je pevná látka s jemnými nerovnostmi a může se srazit, švadlena by s dupionem měla mít zkušenost a střih šatů promyslet. Oblečení z dupionu by nemělo být příliš obtažené, aby nepraskalo. Oblečení z dupionu určitě potřebuje podlepit švy a podšívku, aby bylo nošení příjemné a látka více chráněna před roztržením, když se například prudce ohnete.

Po vyprání i ve studené vodě se dupion sráží zhruba o 5 až 10 procent. Tak raději volte chemické čištění.

Hedvábný dupion modré barvy
Modrá hedvábná látka typu Dupion koupená na Etsy.com

Krásný decentně lesklý zlatobéžový hedvábný dupion.

Krásný decentně lesklý zlatobéžový hedvábný dupion je k dostání v eshopu Marlen. Cena 1.150 Kč za metr. Zdroj: Marlen.cz.

Dupionu se podobá další hedvábná tkanina - shantung, který je lehčí a jemnější než dupion.

Další druhy látek ze 100% pravého hedvábí

Mohlo by vás zajímat