Roušky mohou mít vtip a styl

15. 11. 2020 22:03, Noemi Chomski

Všude, kam nás pustí, musíme mít roušku. Nakonec proč ne, je to to nejmenší. Na jaře mi nařízení vadilo přesto, že si už dlouho dobrovolně zakrývám nos a pusu, když lezu do kašlající a smrkající tramvaje. Problém stále vidím v omezování svobody pohybu a podnikání.

Fuj no, bláznivá a nejistá doba. Každopádně, roušky tu s námi ještě chvíli budou. Snad v nich brzy bude možné vyrazit i jinam, než do supermarketu. Takže jaké roušky nosit, abychom byli ideálně za outsidera?

Tady máte inspiraci

Masky ze Studia Bertjan Pot

Barevné kreativní masky od Studia Bertjan Pot.

Masky od holandského designérského Studia Bertjan Pot opravdu nemají chybu. Zdroj: Bertjanpot.nl

Masky vzešly z experimentu s materiály, který dělal holandský designér Bertjan Pot. Chtěl zjistit, jestli spojováním dlouhého lana dokáže vytvořit plochý koberec. Vzniklé útvary byly zaoblené, ne ploché a z koberce nic nebylo. Bertjanův kolega Vladi ale přišel s tím, že z menších oblých útvarů, které vznikají spojováním provázků,budou vyrábět masky. Možností je nekonečně mnoho.

Při troše snahy se dají vyrobit doma. Vsadím se, že výroba takových roušek, bude bavit předškoláky, puberťáky i dospělé. Jít s výsledkem na nákup, pak bude ještě větší zábava.

Barevné kreativní masky od Studia Bertjan Pot.

Masky z provázků od holandského designérského Studia Bertjan Pot si můžete objednat na jejich webu. Zdroj: Bertjanpot.nl

Haute Couture roušky a masky od Thoma Browna

No, kdo by nechtěl mít na obličeji žlutý větrník. Roušky a masky, které vytvořila značka Thom Browne jsou jako inspirace skvělé. Modely vznikaly ještě před tím, než osobě v bílém nešťastně upadla zkumavka s virem, ale to nevadí.

Kdo by nechtěl mít před obličejem žlutý větrník od značkyThom Browne.

Kdo by nechtěl mít před obličejem žlutý vrtulník od Thoma Browna. Model z přehlídky na jaro a léto 2019. Zdroj: Thombrowne.com

Modely newyorského návrháře nás nasměrují.

Černobílý kostkovaný kábát a šedá maska přes obličej od Thoma Browna, model na jaro a léto 2019.

Model s maskou z kolekce Thoma Browna na jaro a léto 2019. Zdroj: Thombrowne.com

Model značky Thom Browne dole na obrázku je z kolekce na rok 2020. Modro-bílé šaty i kabát získaly impozantní objem díky krynolíně, která představuje velice efektivní a elegantní způsob, jak udržet rozestup. Novodobé krynolíny jsou z lehounkého materiálu, takže se ani nepronesete. Takže, jděte do krynolín!

Jako rouška tady poslouží závoj, ale proti virům to chce hustší materiál. Je to haute couture, takže se každý detail tvoří od základu znovu, podle figury, přání a potřeb konkrétní zákaznice.

Model od návrháře Thoma Browna, modré široké šaty a kabát s krinolínou. Jako roušku závoj.

Model od návrháře Thoma Browna z kolekce Fall 2020. Zdroj: Thombrowne.com

Maska fashion show "Finally Normal People" Manishe Arori

Masku na přehlídku vyjímečného indického návrháře Manishe Arori vytvořil designér Dan Schaub. Přehlídka dámského oblečení dostala jméno Finally Normal People, akce se konala v roce 2019. Stejnou nebo podobnou masku si můžete objenat na stránkách Dan Schaub Design. Ta na obrázku je za 999 dolarů, přibližně 23.000 korun.

Masku z přehlídky Manishe Arori si můžete vzít například na ilegální večírek pražské smetánky v tajném pražském podzemním bunkru.

Obřadně krásnou masku vytvořil Dan Schaub.

Krásná barevná tribal maska od umělce Dana Schauba. Zdroj: Danschaubdesigns.com

Anubis Mask od E.L.F ZHOU London

Černá kožená maska značky E.L.F. ZHOU London se jmenuje Anubis Mask. Anubis je egyptský bůh smrti a posmrtného života, má podobu afrického psa. Krásná maska v noci poslouží při sexu a ve dne jí můžete nosit jako roušku.

Maska Anubis má krásný design, je elegantní a budí respekt. Pořídíte ji v britském eshopu s luxusním prádlem E.L.F ZHOU London za 90 liber, přibližně 2.700 Kč.

Černá kožená maska má krásný design a podobu Anubise.

Černá kožená maska má krásný design a podobu Anubise, v noci poslouží při sexu, ve dne jako rouška. Zdroj: Elfzhou.com

Futuristická helma

Helma kulovitého tvaru na obrázku níže nic neumí, ale dá se s ní mlátit hlavou o stěnu, což se může hodit. V blízké budoucnosti si dokážu představit podobnou, která filtruje vzduch, zbavuje ho pevných částic, bakterií a virů, udržuje vlhkost a příjemnou teplotu a vedle očí skz ní hledí superchytré brýle využívající vedle jiného termokameru.

Futuristický model oblečení s černobílou kulovitou helmou.

Helma kulovitého tvaru i bez chytrých technologií poslouží jako rouška.

Roušky pro muže

Pánové o roušce mluví pohrdavě jako o hadru na hubě a maximálně ji sladí s kravatou nebo motýlkem. Jsou i tací, co roušku nosí nepřetržitě už od března, v lese i v posteli, těm jde jen o to, aby šla vyvařit. Nicméně také pro muže tu máme rouškovou inspiraci.

Multifunkční kabát Waltera Van Beirendoncka

Belgický módní návrhář Walter Van Beirendonck navrhl v roce 2012 legendární pánské modely různých tvarů a barev. Na nadcházející měsíce jsou jeho modely jako dělané, protože jsou teplé, zajišťují rozestup a zakrývají nos i ústa. Uvnitř navíc můžete mít otevřený notebook nebo sledovat televizi.

Extravagantní zelený model od návrháře Waltera Van Beirendoncka.

Extravagantní zelený model od návrháře Waltera Van Beirendoncka.

A ještě jeden outfit, tentokrát světle modrý.

Extravagantní světle modrý model od návrháře Waltera Van Beirendoncka.

Extravagantní světle modrý model od návrháře Waltera Van Beirendoncka.

Hlava koně z přehlídky značky Thom Browne

Modro-červeno-bílá hlava koně také skvěle poslouží jako rouška a v práci s ní můžete zkusit rozptýlit obavy a chmury kolegů. To se počítá.

Modro-červeno-bílá hlava koně z přehlídky Thoma Browna v roce 2020.

Barevná maska vypadá skvěle, i v případě, že vy zrovna ne. Zdroj: Thombrowne.com

A komu se nelíbí kůň, může zkusit žirafu.

Modro-červená hlava žirafy na přehlídce Thoma Browna v roce 2020.

Modro-červená hlava žirafy se objevila na přehlídce Fall 2020. Zdroj: Thombrowne.com

A zase zpět k dámským rouškám

Haute couture plameňák Schiaparelli

Řůžový plameňák byl součástí dámského modelu oblečení na podzimní a zimmní sezonu. Hlava plameňáka se objevila na několika haute couture přehlídkách značky Schiaparelli v roce 2018. Ale bez červených očí, které má na obrázku níže, ty jsme mu domalovali. Dnes celý model i s hlavou plameňáka najdete v Metropolitan Museum of Art v New Yorku.

Růžový plameňák, maska přes hlavu s velkým zobákem, byl k vidění na přehlídkách Schiaparelli.

Řůžový plameňák vytvořený modním domem Schiaparelli pro přehlídku haute couture 2018.

Masky ve stylu Dada od Sophie Tauber Arp

Sophie Taeuber Arp byla švýcarská umělkyně, malířka, sochařka, herečka a tanečnice ovlivněná uměleckým směrem Dada. Žila v Zürichu, kde mimo jiné spolupracovala s Cabaretem Voltaire, uměleckým uskupením a současně nočním klubem, kde se tančilo, pilo, hrálo divadlo. Sophie Tauber Arp ve 20. letech 20. století pro Cabaret Voltaire navrhla a vytvořila všechny kostýmy. Dole vidíte jeden z nich.

Barevné divadelní kostýmy navžené Sophie Tauber Arp ve stylu Dada.

Divadelní kostýmy navžené Sophie Tauber Arp ve stylu dada.

Rouška je módní doplněk stejně jako peněženka, pásek, klobouk nebo brýle.

Růžovo-bílá kostkovaná dámská maska přes obličej.

Thom Browne, FW 2019.

Vždycky to chce víc legrace. Dělejte roušky vtipné, naučné, krásné, avantgardní, komiksové, punkové, rockové nebo šílené.

Růžovo-bílá dámská maska se cigaretou v ústech, Thom Browne 2019.

Růžovo-bílá dámská maska se cigaretou v ústech, Thom Browne 2019. Zdroj: Thombrowne.com.

Jako rouška poslouží i fialové šaty až nad hlavu od návrhářky Agathy Ruiz de la Prada, které byly představeny v roce 2013 na akci Madrid Fashion Week.

Róba od návrhářky Agathy Ruiz de la Prada z roku 2013.

Mohlo by vás zajímat