Vlna z velbloudí srsti

Asijský dvouhrbý velbloud, který žije hlavně v severozápadní Číně a Mongolsku, má velmi jemnou a hebkou srst, která se používá při výrobě drahé velbloudí vlny. Srst asijského velblouda je skoro bílá a velmi kadeřavá.

Severoafrický jednohrbý velbloud, kterému říkáme dromedár, má spíše hrubou vlnu, která se používá jen na výrobu koberců.

Při pohledu pod mikroskopem vypadají chlupy z velbloudí srsti velmi podobně jako vlákna ovčí vlny, ale jejich šupiny jsou méně výrazné. Stejně jako ostatní typy vlněných vláken mají velbloudí chlupy duté, vzduchem naplněné matrice, které z nich činí vynikající tepelné izolanty. Ani v tenkém oblečení z jemné velbloudí vlny vám určitě zima nebude.

Abychom získali materiál pro výrobu příze, nemusíme velbloudy stříhat. Chomáče srsti, která obsahuje potřebná vlákna, se sbírají po zimě, tedy v době, kdy velbloudi srst přirozeně ztrácejí. Z jednoho zvířete je za jednu sezonu dva až pět kilogramů srsti.

Vlněná příze a tkaniny z velbloudí srsti (anglicky camel wool nebo jen camel) patří k nejdražším textilním materiálům. Celosvětová produkce velbloudí příze se odhaduje na 2.500 tun ročně. Nárůst popularity zaznamenala vlna z velbloudí srstu mezi lety 1880 a 1930, pak zájem o ni postupně klesal.

V současné době není mnoho značek, které by velbloudí vlnu ve větší míře používaly. Luxusní látky z velbloudí vlny u svých modelů s oblibou používají značky Hermes a Max Maxa, najdete ji i v nabídce kabátů značek Gucci, Nanushka nebo Blazé Milano.

Klubka velbloudí vlny na obrázku níže jsou k dostání v eshopu Popletahh.cz

Pletací přízi s velbloudí vlnou vyrábí Austermann. Cena jednoho klubka je 335 Kč a je na objednávku. Složení příze je 65 % vlna superfine a 20 % velbloudí vlna.

velbloudi-vlna-prize-velbloudi-srst

Klubka velbloudí vlny Austermann. Jedno stojí 335 korun. Zdroj: Popletahh.cz

Vlastnosti a užití velbloudí vlny

Z jemné příze z velbloudí srsti se tkají látky na kabáty, svetry, obleky i spodní prádlo, protože se z ní dají tkat i velmi tenké látky. Hrubší příze se hodí na potahové látky, stany nebo koberce. Srst velblouda dvouhrbého má dvě samostatné vrstvy: tvrdý a hrubý svrchní chlupy, ze kterých se vyrábí koberce a jemnou podsadu, která se používá k výrobě oděvů.

Šaty a kabát Teddy Bear z velbloudí vlny jsou pravidelnou součástí kolekcí Max Mara

Horní část šátů/korzet je ze 100% velbloudí vlna. Tedy Bear sukně je z materiálu, který tvoří směs velbloudí vlny (88 %) a hedvábí (12 %). Jejich [cena v eshopu Max Mara je 37.600 Kč](). Šaty se nesmí prát v pračce ani v ruce, nesmí se sušit v sušičce ani žehlit. Materiál vyžaduje profesionální suché čištění perchloretylenem.

max-mara-nadcasova-kolekce-podzim-zima-2022

Krásné a luxusní dlouhé hnědé zimní šaty Max Mara z velbloudí vlny. Zdroj: Maxmara.com

Používání velbloudí srsti jako textilního materiálu dnes zažívá renesanci mezi udržitelně smýšlejícími spotřebiteli. Ostatní druhy vlny lze získat pouze ostříháním chlupů zvířat, často velmi nešetrným způsobem. Velbloudi dvouhrudí zimní kabát přirozeně svlékají každé jaro a "sklizeň" chlupů se tak odehrává bez krutosti.

Velbloudí vlnu dělíme do tří jakostních tříd

  • I. jakost - vysoká kvalita: Vlákna I jakosti jsou obvykle získávána z podsady nebo ze srsti velbloudích mláďat. Za vysoce jakostní a vhodná k výrobě luxusních textilních materiálů jsou akceptována pouze ta nejjemnější vlákna z velbloudí podsady.
  • II. jakost - střední kvality: Vlákna II. jakosti jsou z podsady ta, která nejsou považována za dostatečně kvalitní. Lze je použít k výrobě oděvů, ale ty jsou pak na dotek drsnější.
  • III. jakost - nízká kvalita: Vlákna III. jakosti jsou ze svrchní části velbloudí srsti, která jsou drsná a neohebná, jsou vhodná pouze k výrobě koberců nebo stanů.

Zpracování velbloudí srsti a výroba příze

Jakmile všechny chlupy i s podsadou spadlají, musí se z nich odstranit nečistoty. Čištění a praní vláken se provádí zpravidla tam, kde se velbloudi chovají. Třídění vláken podle stáří zvířat a podle barevných odstínů se také provádí v zemi původu.

Po umytí se vlákna mykají, tj. vlasová vlákna se rozdělují do pramenů. V mnoha případech se i dnes k mykání velbloudí vlny používají stejné nástroje, jako před sto lety.

Po mykání je vlna připravena na spřádání do příze. Používají se k tomu průmyslové spřádací stroje, nebo tradiční nástroje.

Upředená příze se pak ještě jednou pere, aby byla připravena na výrobu látek. Někteří chovatelé velbloudů v Mongoilsku a Číně vyrábějí své vlastní hotové textilie, ale běžnější je, že hotovou přízi odešlou do velké regionální textilní továrny nebo výrobci v USA, Japonsku nebo Itálii.

Teplá šála Hermès ze směsy kašmíru a velbloudí srsti

Šála Hermès je ze směsy 60 % velbloudí srsti a 40 % kašmíru. Její cena je 18.500 Kč.

kasmirovy-sal-velbloud-hermes-kolekce-2022

Teplá šála Hermès ze směsy kašmíru a velbloudí srsti. Zdroj: Hermes.com

Možnosti využití velbloudí vlny

Velbloudí vlna je zmíňována už v Bibli jako materiál používaný k výrobě stanů, plášťů a koberců. Západní civilizace velbloudí srst používá od 17. století. Populární se stala díky kolonizaci v Anglii na konci 19. století.

V 19. století bylo pólo edním z nejpopulárnějších sportů v celém Britském impériu a bundy z velbloudí srsti byly mezi hráči póla hitem. Postupně si oblečení z velbloudí vlny oblíbila značná část britských mužů z vyšších společenských tříd. Dnes můžeme narazit na sběratele vintage polo bund z velbloudí vlny.

Velbloudí vlna je hlavním vývozním artiklem Mongolska a společnosti v této asijské zemi vyrábějí širokou škálu šátků a lehkých svetrů, které pak prodávají spotřebitelům v Číně, Evropě a USA.

Velbloudí vlna má jedinečné vlastnosti, díky nimž si udržuje prim světového trhu s vlnou. Má dokonalé izolační vlastnosti. Ta nejkvalitnější velbloudí vlna je stejně měkká jako kašmír a často se v luxusních tkaninách s kašmírem míchá.

Většina světové velbloudí vlny se vyrábí v Mongolsku. Ekonomika této země je do značné míry závislá nad vývozem textilních vláken. Mongolsko prodává i vlákna z vlákna jačích vlasů.

Většinu mongolské velbloudí vlny produkují chovatelé, kteří se o velbloudy dvouhrbé starají stovky, ne-li tisíce let. Mnoho z těchto chovatelů je stále kočovných a sklízejí velbloudí vlnu pomocí stejných metod, které byly předány jejich vzdáleným předkům. Jiní chovatelé se usadili na stálých místech a k péči o svá zvířata a sklizni jejich chlupů používají modernější techniky.

V menší míře se surová nebo částečně zpracovaná velbloudí vlna vyrábí také v Tibetu, Afghánistánu, Íránu, Rusku a Číně. Všechny tyto země jsou ve stejné obecné oblasti jako Mongolsko a jsou domovem některých stejných nomádských kmenů, které produkují tento materiál na mongolských stepích.

Zatímco se Britské impérium pokoušelo usnadnit produkci velbloudí vlny prakticky ve všech svých koloniích, jedinými místy, kde se chov velbloudů dvouhrbých skutečně zasekl, byla Austrálie a Nový Zéland. Toto vlákno se také vyrábí ve velmi malých množstvích v řadě dalších západních zemí, jako jsou USA a Jižní Afrika.

Ikonický Teddy Bear Coat z velbloudí vlny značky Max Mara

Teddy Bear Coat, ikonický kabát z velbloudí vlny, navrhla v roce 2013, byl inspirován starším modelem kabátu z osmdesátých let 20. století a okamžitě se stal absolutním hitem mezi kabáty, tzv. it-coatem. Hvězdy a módní influenceři milují jeho dokonalou magickou směs půvabu a hravosti. Speciální textura Teddy Bear Coatu je dána velbloudí srstí na hedvábném základu, která vytváří bohatý objem a opulentní extravaganci kabátu. Materiál vyrábí italský dodavatel pomocí sofistikované technologie.

max-mara-kolekce-podzim-zima-2022-bezova-plysovy-look

Dlouhé zimní šaty nazvané Teddy Dress s ikonickým kabátem Teddy Bear Icon Coat značky Max Mara jsou z velbloudí vlny. Zdroj: Maxmara.com

Dopady zpracování a využívání velbloudí srsti v luxusním módním odvětví

Ač je velbloudí vlna 100% přírodní, není považována za udržitelný a k životnímu prostředí šetrný materiál. Je to proto, že "sklízení" velbloudí srsti se někdy neobejde bez nešetrného zacházení s velbloudy. Pokud je srst velblouda sbírána až po shození, můžeme velbloudí vlnu považovat za udržitelný materiál.

Jaká je cena velbloudí vlny

Látka vyrobená z velbloudích chlupů patří mezi nejdražší druhy vlny. Je považována za luxusní textilní materiál a cenově se vyrovná kašmíru. Jedním z faktorů, který přispívá k vysoké ceně velbloudí vlny, je převaha ručního zpracování. Velbloudí vlna je považována za ekologický typ živočišných vláken.

Nejjemnější velbloudí vlna je z mláďat (baby camel hair) a odchlupacená podsada. Ty mají jemnost 16 až 20 µm. Velbloudí vlna standardní jakosti má jemnost 20 až 29 µm, chlupy jsou drsnější 30–120 µm. Obsah jemných vláken v srsti kolísá mezi 35 a 75 procenty. Délka vláken z podsady 36–40 mm, chlupy až od kořene mají až 37,5 centimetrů.

Další přírodní materiály