Královna punkové módy Vivienne Westwood oslavila 80. narozeniny

12. 4. 2021 13:23, Noemi Chomski

Vivienne Westwood, hvězda punkové módy, aktivistka a jedna z nejuznávanějších britských návrhářek, oslavila 8. dubna 2021 své osmdesáté narozeniny. Za dlouhou kariéru módní návrhářky získala hned dvakrát ocenění British Designer of the Year.

Ze studií oděvního návrhářství zběhla a pak se nějakou dobu živila jako učitelka. Svou cestu k módě a designu ale nakonec stejně našla. Jako první nahlas vyjádřovala myšlenku, že móda je více než jen oblečení, můžese stát i protestem a prostředkem vyjádření vlastního názoru.

Skvělá fotografie nestárnoucí návrhářky. Zdroj: Instagram @viviennewestwood

Za osudové lze považovat setkání Vivien Westwood s hudebníkem Malcolmem McLarenem z kapely Sex Pistols. Odešla kvůli němu od svého tehdejšího manžela Dereka Westwooda a s jeho pomocí otevřela butik SEX na King's Road v Londýně.

Společně s McLarenem navrhovala oblečení pro slavné Sex Pistols a udělali tak z punku hlavní módní vlnu sedmdesátých let. Pomalované džínové bundy plné spínacích špendlíků, řetězy, prvky bondáže, kožené pásky a dekonstrukce snad všeho, co se tehdy v Londýně nosilo.

Model z kolekce Vivienne Westwood na podzim a zimu 2021. Zdroj: Viviennewestwood.com

Po nějaké době se však Vivienne Westwood vydala jinou cestou, začala tvořit klasické módní kolekce a od punku se spíš distancovala. Magazínu i-D řekla, že punk přestala mít ráda, protože měla pocit, že všichni kolem najednou přestali přemýšlet, tloukli hlavou o zeď, kopali kolem sebe a nadávali, že je všechno špatně, nic víc. Vivienne Westwood však chtěla vidět i řešení, slyšet, jak dělat věci jinak a lépe, poslouchat dobré nápady ne jen s kritikou.

Unisex tričko TRUE PUNK od Vivienne Westwood z kolekce na jaro a léto 2021. Zdroj: Instagram @viviennewestwood

První přehlídka značky Vivienne Westwood se konala v roce 1981. Fashion show byla inspirována francouzskou revolucí a historickými krejčovskými postupy. Revoluční modely v sobě snoubily aristokratické prvky a první kolekce Vivienne Westwood slavila obrovský úspěch. Mnozí začali její styl napodobovat.

Model z kolekce Vivienne Westwood na podzim a zimu 2021. Zdroj: Viviennewestwood.com

I když ráda glosuje společenské poměry a tu a tam si rýpne do britské aristokracie a tradic, nosí britský titul Dame Commander, který jí udělila královna Alžběta II a svého času navrhovala oblečení i pro britskou premiérku Margaret Thatcherovou.

V roce 1992 dostala od královny Alžběty II v Buckinghamském paláci první ocenění, řád britského impéria OBE (The Most Excellent Order of the British Empire) za přínos umění.

Model z kolekce Vivienne Westwood na podzim a zimu 2021. Zdroj: Viviennewestwood.com

Návrhářka byla během udílecího ceremoniálu tzv. na ostro, což šikovný fotograf zachytil po předání řádu na dvoře Buckinghamského paláce. Vivienne Westwood k tomu později řekla "I wished to show off my outfit by twirling the skirt. It did not occur to me that, as the photographers were practically on their knees, the result would be more glamorous than I expected," a dodala, že královnu ty snímky velice pobavily.

Fotografie z archivu módní návrhářky. Zdroj: Viviennewestwood.com

V roce 2006 dostala návrhářka od královny ještě vyšší vyznamenání a byla povýšena do rytířského stavu, nyní je tedy Dame Commander DBE. Titul získala za své "services to fashion".

Madam Westwood dlouhodobě podporuje Juliana Assange a volá po jeho propuštění na svobodu. Osobně ho navštívila na Ekvádorské ambasádě v londýně, kde dostal azyl.

Červená crossbody mini kabelka Vivienne Westwood z hovězí kůže. Zdroj: Viviennewestwood.com

V roce 2007 Vivienne Westwood získala čestné členství v Kings College London, pro tamní akademiky navrhla dvacet nových talárů, které nyní studenti oblékají na promoci.

V roce 2008 získala také čestný doktorát od Heriot-Watt University za přínosnou práci s textilem a časté používání skotských látek.

Mohlo by vás zajímat