Tepláky jsou módní hit pro někoho obtížně skousnutelný

3. 10. 2021 9:35, Noemi Chomski

Je to tak, tepláky jsou módní trend. Prosadily navzdory odmítavým postojům konzervativních osobností ze světa módy, jako je Karl Lagerfeld nebo Anna Wintour. Když se loni v dubnu objevila fotka Anny Wintour na instagramovém účtu amerického Vogue v červených teplákách a pruhovaném svetru, pro mnohé to byl šok. Wintour tepláky dříve striktně odmítala, ale i ona se nakonec podvolila současným trendům. Během pandemie začala obhajovat pohodlí a ex post vyzvala k debatě o změně v uvažování o módních trendech.

Tepláky už delší dobu běžně nosí celebrity, jako je Rihanna, Kylie Jenner, Kendall Jenner, Kim Kardashian, Gidi Hadid, Tailor Swift, Hailey Baldwin nebo Jennifer Lopez. Tyto dámy v teplákách chodí i na večírky a nosí k nim lodičky na vysokém podpadku nebo tenisky, mikrokabelky a Paris Hilton čivavu.

M Missoni BOTTOMS - Teplákové kalhoty

Tyto tepláky jsou ze 100% bavlny.

M-Missoni-Teplakove-kalhoty-glacier-Zalando-cz

Jsou k dostání v eshopu Zalando.cz za 6.030 Kč. Zdroj: Zalando.cz

České hnutí odporu proti teplákům a mikinám

V Česku reprezentuje hnutí odporu proti teplákům Ladislav Špaček, ambasador tradice a konzervativních pravidel společenské etikety. Redaktorovi Super.cz dokonce řekl že: „Je nejvyšší čas, abychom odložili všechny zlozvyky, které jsme se naučili během covidové doby, a začali žít normálním životem. Je čas, abychom si opět začali podávat ruce, líbat se na tvář na přivítanou, nechodit v teplákách a mikinách. Ženy se budou opět malovat a pánové holit,“ a dodal: "„Holím se tři sta šedesát pět dní v roce. Tepláky jsem na sobě nikdy neměl. Pokud si na sebe vezmete tepláky, tak ukazujete, že máte nějaký problém. Že rezignujete na život.“

Ladislav Špaček tepláky přímo nenávidí a o člověku, který si je obleče, si myslí, že se zanevřel na život. Nicméně mezi mladší generací, řekněme do 45 let, jsou tepláky trendy, stejně jako tenisky a pěstěný plnovous. Konvence v oblékání se rozvolňují a to je dobře. Bohužel, ne všichni Češi mají svobodu na vrcholu hodnotového žebříčku. Nechtějí nést odpovědnost za to, co se jim děje.

Tepláky dnes navrhují slavní módní návrháři pro značky jako Burberry, Gucci, Raf Simons, Prada, Jean Paul Gaultier, Acne Studios, Vetements, Chanel, Bottega Veneta nebo Hermes.

Teplákové kalhoty Alberta Ferretti

Složení materiálu, ze kterého jsou tyto tepláky, je 80% bavlna, 16% polyester, 4% elastan

teplaky-alberta-ferreti

Jsou k dostání v eshopu Zalando.cz za 6.840 Kč. Zdroj: Zalando.cz

Ženy už nemusí utlačovat vnitřní orgány v korzetech, pěstovat vbočený palec v lodičkách na jehlovém podpatku nebo na sebe každé ráno nanášet líčidla, aby je večer zase sundavaly. Líčení je tak trochu marnost a hodně žen vypadá líp bez šminek. Důležité je, že se ženy líčit mohou a mohou nosit vysoké podpadky, když chtějí. Pan Špaček si myslí, že ženy, které se nelíčí, jsou bezohledné ke svému okolí, což je nesmysl.

Pohodlí a duševní pohoda jsou v životě mnohem důležitější. Ať si muži klidně nosí šaty, když jim to dělá dobře. Nedávno jsem potkala v Národním divadle vysokého může s plnovousem, který měl na sobě minišaty, silonky, boty na vysokém podpatku, výrazné líčení a velké náušnice. Byl tam se svou partnerkou a nezpůsoboval žádný rozruch. Je skvělé, že toto je dnes aspoň ve velkém městě možné.

Není důležité, co je na hlavě, podstatné je, co je v hlavě a dobrá vůle

Nikoho bychom neměli soudit podle toho, jak je oblečený. Jasně, nikomu nědělá dobře, když vidí někoho otrhaného, špinavého a páchnoucího. Jenže pohrdat takovými lidmi je lidská slabost, nikoli silná stránka. Nevíme, jak se v té situaci ocitl a jestli nepotřebuje špíš pomoc než pohrdání.

A někdo se prostě nechce pěkně oblékat, protože život je krátký a nechce ztrácet čas přemýšlením o tom, co si vezme na sebe a každodenním holením vousů. Mám takové přátele a jsou to vzdělaní a laskaví lidé. Zakladadatel Facebooku Mark Zuckerberg nosí stále stejné tričko, má jich víc samozřejmě, ale ráno se nemusí přemýšlet, co si vezme na sebe, což šetří čas a energii. Podobně to měl i Steve Jobs.

To, že někdo doma nosí tepláky, samozřejmě neznamená, že rezignoval na svůj život. To může myslet vážně jen šílenec. Skvěle oblečený člověk, nenív ničem lepší než člověk, který je oblečený nedbale. Posuzovat lidi podle oblečení je sice běžné, ale pokrytecké. Člověk, který je morálně na výši, nesoudí lidi podle toho, jak jsou oblečení nebo podle toho, co mají na hlavě.

Tepláky doma demonstrují, jak si nevážím svých blízkých, partnera či partnerky, jakým vzorem jsem pro své děti. I když jsem doma sám, dávám tím najevo, jak si vážím sám sebe ... Nedělejte z tepláků znak sociální vrstvy, ani chudí lidé v nich nemusejí chodit. Není to otázka ceny, dnes je mnoho obchodů, kde pořídíte za stejnou cenu jako tepláky slušivý domácí úbor. Mít na sobě pohodlné kalhoty je cenově totéž, ale dojem je úplně jiný.“ No nic, no. Pro pana Špačka asi bude těžké smířit se s tím, že tepláky a mikiny jsou trendy a mladí je nosí nejen doma, ale i do práce a na večírky.

Tepláky FTC Cashmere

Tyto tepláky jsou ze 100% kašmíru, který je měkký, lehký a zahřeje. Kašmír je delikátní materiál ze superjemné kozí srsti, který zahřeje třikrát víc než ovčí vlna.

FTC-Cashmere-Teplaky-Zalando-cz

Jsou k dostání v eshopu Zalando.cz za za 10.300 Kč. Zdroj: Zalando.cz

Podobně se prosadily tenisky neboli sneakersky jako vhodná obuv k jakémukoliv oblečení. Tenisky patří mezi dlouhodobé módní trendy, jsou pohodlné a pro nohy i páteř mnohem zdravější, něž osmicentimetrové jehlové podpadky. Že mladí lidé tíhnou k pohodlnému oblečení, je pochopitelné a není na tom nic špatného.

Mohlo by vás zajímat