Kyselina hyaluronová, zázrak tělu vlastní, který věkem ubývá. Řeší to krémy či injekce?

8. 2. 2021 0:31, Alžběta Prateta

Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, váže na sebe vodu a pokud jde o hydrataci, je nenahraditelná. Významnou roli hraje také při hojení ran a regeneraci poškozených tkání.

Vedle toho na nás denně útočí v reklamách kosmetických a farmaceutických firem. Vedle jiných substancí se přidává do hydratačních krémů a masek, sér proti vráskám, rtěnek, zvlhčujících očních kapek nebo vaginálních čípků. Kyselina hyaluronová je také základem injekčních výplní vrásek a přípravků používaných během ošetření, kterému říkáme mezoterapie.

Jak je to s její účinností v případě jednotlivých produktů? Na názor jsme se zeptali odborníků, vědeckých pracovníků, představitelů kontrolních úřadů a korektivních dermatologů. Zjišťovali jsme, jak kyselina hyaluronová funguje, zda jsou krémy a přípravky, které ji obsahují, účinné a bezpečné, jaké mají výhody a nevýhody.

Haworthova projekce hyaluronanu.

Haworthova projekce hyaluronanu. Kyselina hyaluronová neboli hyaluronan je polymer složený z kyseliny D-glukuronové a N-acetyl-D-glucosaminu, které spojují glykosidové vazby β-(1→4) a β-(1→3). Autor :Vaccinationist. Zdroj: Wikipedia.org

Abychom mohli poznat, které tvrzení je reálné a co je reklama z fantaslandu, musíme znát strukturu kůže a proces stárnutí pleti

Vrásky a stárnoucí pleť souvisí s úbytkem fibroblastů ve střední vrstvě kůže neboli dermis a s poklesem jejich výkonnosti. Fibroblasty jsou základní buňky dermis, které v mládí tvoří dostatek kolagenu, kyseliny hyaluronové, elastinu a dalších látek. Proto je kůže mladých lidí pevná, elastická a odolná. S přibývajícími lety se počet fibroblastů i jejich výkonnost snižuje, kůže ochabuje, vysouší se. Tak vznikají vrásky.

Dokáže kosmetika s kyselinu hyaluronovou zpomalit proces stárnutí kůže?

Ne, funguje jen na povrchu kůže, ale "pomáhá obnovit ochrannou epidermální bariéru a zlepšuje hydrataci povrchu kůže, což je velmi důležité. Při nedostatečné povrchové hydrataci se kůže stává se prostupnější pro škodliviny, které způsobují podráždění nebo vyvolávají alergii. Vysušená a podrážděná kůže může vypadat i jako vrásčitá.

Suchá, citlivá kůže, se sklony k podráždění je často důsledkem nedostatečné hydratace,“ říká korektivní dermatoložka MUDr. Kateřina Fajkošová z Esthé Laser Clinic. Nicméně povrchová aplikace krému s kyselinou hyaluronovou vrásky nevyhladí, její molekuly jsou příliš velké na to, aby mohly projít vrchní vrstvou kůže (epidermis).

Lipozomální hydratační sérum s kyselinou hyaluronovou od značky Sesderma, jedno balení.

Lipozomální hydratační sérum s kyselinou hyaluronovou máme vyzkoušené. Je to skvělá hydratace pod make-up. Zdroj: Sesderma.cz

Dohlíží někdo na to, aby kosmetické firmy spotřebitele neklamaly o složení a účincích krémů?

Dle vyhlášky EU z roku 2013 musí být výrobce schopen doložit, že krém má účinky, které mu připisuje. Přesto reklamy stále slibují nemožné.

„Aby výrobce mohl oprávněně a odůvodněně tvrdit například, že přípravek dopraví kyselinu hyaluronovou do dermis nebo že podporuje její tvorbu, musel by to prokázat klinickými zkouškami. To ale výrobci kosmetiky, na rozdíl od výrobců léčiv, prokazovat nemusí. Takže tvrdit mohou prakticky cokoli.“ říká doc. Ing. Libor Linhart z Ústavu organické chemie VŠCHT.

Národního referenční centrum pro kosmetiku pod SZÚ testuje účinnost krémů ve spolupráci s dermatology pouze na žádost výrobce. Jeho vedoucí MUDr. Dagmar Jírová, Csc. nám k tomu řekla: „Výrobek může být bezpečný, přesto nemusí plnit svou funkci ve smyslu účinku proti vráskám. SZU není orgán dozoru a tudíž nedělá šetření na trhu.“ V omezené míře testují účinek krémů proti vráskám pouze občanská sdružení spotřebitelů jako je dTest.

Co s vráskami dělá mezoterapie?

Mezoterapie kyselinu hyaluronou do dermis skutečně dostane. Někomu jsou ale nepříjemné vpichy drobných jehliček. Po ošetření se v místě vpichu může objevit modřinka, která se ale rychle vstřebá. Ošetření je třeba dvakrát až třikrát opakovat. Výsledek po mezoterapii není trvalý, je patrný osm až 12 měsíců.

„Injekčně aplikovaná kyselina hyaluronová se stává součástí mezibuněčné hmoty, v níž se přirozeně vyskytuje. Stále je to jediná možnost, jak potřebné množství kyseliny hyaluronové dostat do dermis. Po ošetření je pleť zpevněná a do hloubky hydratovaná. Dochází k vyhlazení jemných vrásek a k aktivaci fibroblastů, které zahájí novotvorbu kolagenu. Hluboké vrásky ale nevyhladí ani mezoterapie,“ říká MUDr. Fajkošová.

MUDr. Hana Raková, přimářka kliniky Esthe Laser Clinic v Praze Na Příkopech.

MUDr. Hana Raková, přimářka kliniky Esthe Laser Clinic v Praze, vypadá vždy spokojeně a naprosto přirozeně. Zdroj: Esthe-laser.cz

Bezpečnost a účinnost ošetření mezoterapií zajistí jedině specialista s dostatečnou erudicí a praxí. Ten po důkladném vyšetření pleti určí složení mezoterapeutického roztoku. Bohužel, v mnoha salónech provádí mezoterapii nebo píchají botulotoxin v nesterilním prostředí lidé bez potřebných znalostí a zkušeností. Výsledky pak mohou být otřesné.

„Složení roztoku musí odpovídat typu pleti, stupni jejího poškození (sluncem, dehydratací nebo kouřením), účelu ošetření a věku. Pokud je cílem ošetření omlazení pleti a zlepšení její hydratace, hlavní složkou roztoku bude kyselina hyaluronová. Mladší pacienti pleť často potřebují jen hydratovat. Pokud chceme u stárnoucí pleti dosáhnout intenzivnějšího regeneračního účinku, použijeme roztok, který vedle kyseliny hyaluronové obsahuje i antioxidanty, vitamíny (A, E, C a vitamíny skupiny B) a aminokyseliny obsažené v molekule kolagenu,“ říká MUDr. Kateřina Fajkošová z Esthé Laser Clinic.

Funguje kyselina hyaluronová i na hluboké vrásky?

K vyplnění hlubších vrásek jsou vhodné koncentrovanější výplně vrásek na bázi kyseliny hyaluronové.

“Toto řešení je rychlé a efektivní, účinek přetrvává zhruba rok. To závisí na individuálních dispozicích a na kvalitě použitého přípravku. Výplně vždy musí aplikovat dobře proškolený a zkušený dermatolog, který ví, jaký přípravek, do jaké vrstvy kůže a jakou technikou má aplikovat. Kvalitu pracoviště a používaných materiálů, si musí každý ohlídat sám. Při neodborné aplikaci hrozí vážné zdravotní komplikace, v lepším případě nepřirozený a nepěkný výsledek”, říká MUDr. Hana Raková MBA, jejíž klinika má akreditaci školícího pracoviště v oboru laserové a estetické dermatologie od České lékařské společnosti.

Pokud jde o injekční výplně vrásek, je jich nespočet značek. My důvěřujeme těm, které mají nejen EU certifikaci, ale také americkou FDA certifikaci. Tu mají jen přípravky, jejichž účinnost a nezávadnost ověřily klinické studie. Jsou to Belotero, Juvederm.

Některé přípravky se hned vstřebají, jiné vydrží déle než rok, některé dělají hrbolky, jiné je nedělají. Někde z vás udělají kačera a po čase ještě většího kačera, jinde to odmítnou s tím, že nebudete vypadat přirozeně ani hezky. Výsledek je o tom, kdo, co, jak a kam injekcí vpraví. Takže vybírejte pečlivě.

Mohlo by vás zajímat